НБУ не штрафуватиме банки за порушення 4 роки
4 марта 2015 г. — Банки Украины
Національний банк України не штрафуватиме банки до 2019 року за недотримання низки нормативів через курсові стрибки.Про це йдеться в постанові регулятора № 129, яка набрала чинності 25 лютого і діятиме до 1 січня 2019 року.
Згідно з документом до банків не застосовуватимуться заходи дії за порушення економічних нормативів: мінімального розміру регулятивного капіталу (Н1), достатності регулятивного капіталу (Н2), поточної ліквідності (Н5), короткострокової ліквідності (Н6), максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), великих кредитних ризиків (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій і поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій і поручительств, наданих інсайдерам (Н10), ліміту загальної короткої відкритої валютної позиції, що пов'язані з переоцінкою рахунків у валюті й банківських металах у зв'язку зі зростанням після 6 лютого 2014 курсу і викликані формуванням резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями після цієї дати, за умови дотримання банком нормативів Н7, Н8, Н9, Н10 на дату укладення договору/здійснення операції та ще низки вимог.
Вимоги Нацбанку полягають у тому, що банки не повинні здійснювати викупу або дострокового погашення боргових цінних паперів власної емісії (окрім дострокового погашення боргових цінних паперів власної емісії за ціною не вище ніж 50% від номіналу, якщо таке погашення не призводить до істотного погіршення ліквідності банку; обов'язкового викупу боргових цінних паперів власної емісії, встановленого проспектом емісії цінних паперів).
Також умови НБУ передбачають, що банки не придбаватимуть недержавних цінних паперів від свого імені (окрім цінних паперів під гарантію Кабміну, паперів Нацбанку, боргових цінних паперів емітентів, які знаходяться в першому або другому рівні лістингу однієї з українських фондових бірж у межах суми заборгованості, що склалася на дату набрання чинності цією постановою за кожним емітентом; облігацій внутрішніх місцевих позик, емітентами яких є міські ради адміністративних центрів областей України і Києва).
Також банки зобов'язані не здійснювати виплати дивідендів акціонерам (окрім виплати дивідендів за привілейованими акціями; не розподіляти капітал у будь-якій формі, окрім напряму прибутку на збільшення статутного капіталу, формування резервного фонду, покриття збитків минулих років). Фінустанови також не можуть здійснювати дострокове повернення депозитів власникам істотної участі в банку.
У постанові також йдеться про те, що НБУ зобов'язав банки сформувати резерви для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями за станом на 1 березня 2015 року.
"Документ направлений на те, щоб стимулювати банки ретельніше відображати реальну картину щодо кредитних операцій. Також НБУ пом'якшує вимоги до банків за нормативами на період коливань валютного курсу - це дуже важливо, оскільки сьогодні це одна з причин недотримання нормативів", - сказав у коментарі Укрінформу головний фінансовий аналітик агентства "Експерт-рейтинг" Віталій Шапран.