Банківський сектор: підсумки 2009 року, перспективи 2010 року
3 февраля 2010 г. — ПАО «ТАСкомбанк»
28 січня 2010 року Бізнес Стандарт Банк провів прес-ланч для представників ЗМІ, присвячений підсумкам роботи 2009 року і перспективам 2010 року в банківському секторі України.Борис Шляхетко, голова правління Бізнес Стандарт Банку, зазначив, що на тлі відтоку депозитних коштів у банківській системі в 2009 році банку вдалося значно збільшити пасивну базу і активи. У листопаді 2009 р. Банк повернув кредиту рефінансування НБУ в розмірі 25 млн. грн.
Частка проблемної заборгованості в кредитному портфелі банку нижче середньої по ринку і становить 7,5%. Банк розраховує на можливість залучення зовнішніх позик в другій половині 2010 року.
«На сьогоднішній день перед банками стоїть завдання не збільшувати частку ринку й нарощувати кредитний портфель, а зберігши поточні позиції поліпшити якість кредитного портфеля. Сьогодні рівень ставок по депозитах сильно завищений, що призводить до формування надмірно високих ставок за кредитами. Банки зацікавлені у зниженні ставок за кредитами і депозитами, оскільки висока ціна грошового ресурсу підвищує ризик його неповернення. На наш погляд, нормальний розмір спреду в банківській діяльності становить до 5%, - переконаний пан Шляхетко. - У 2010 році ми очікуємо стабілізацію ситуації і плавне відродження економіки, але для якісного зростання необхідні інвестиції в модернізацію підприємств і відповідальний підхід фінансових установ до роботи з грошовими ресурсами. Також, для стабілізації банківської системи, держава повинна створити умови, за яких 30-40 млрд доларів і 130 млрд гривень, що обертаються поза банківською системою, будуть у неї повернені».
Станіслав Победимський, перший заступник голови правління Бізнес Стандарт Банку підвів підсумки 2009 року:
«За минулий рік нам вдалося стати повноцінним універсальним банком з повним спектром послуг для юридичних та фізичних осіб. Незважаючи на те, що депозитна база фізичних осіб у банківській системі зменшилася на 7,2 млрд грн. і склала близько 206 млрд грн. на кінець 2009 року, нам вдалося збільшити пасивну базу фіз осіб банку за той же період на 60%.
З літа 2009 року ми впровадили ряд успішних програм з реструктуризації проблемної заборгованості, що дозволило уникнути дефолтів по кредитах, і не формувати великий обсяг резервів.
Весь рік ми продовжували кредитувати корпоративний сектор і населення. А емісію платіжних карток МПС Visa Int збільшили в 10 разів.
Нажаль, до цих пір ще не були прийняті важливі закони про захист прав кредиторів, які регулювали б порядок роботи з проблемними позичальниками.
Рефінансування НБУ також не набуло належного ефекту, тому що гроші не повернулись в реальний сектор економіки через те, що фінансові ресурси видавалися на короткий термін і під великі відсотки. Хоча це в деяких випадках допомогло банкам вирішити проблему короткострокової ліквідності.
Заборона на валютне кредитування фізичних осіб створила банкам серйозні ризики, пов'язані з тим, що залучаючи депозитні кошти у валюті, вони не мають можливості їх ефективно розмістити.
Що стосується перспектив 2010 року, то з'являться нові складнощі, пов'язані з прийнятим нещодавно законом, що забороняє банкам підвищувати процентну ставку за кредитами в односторонньому порядку. Даний закон може вплинути на середньострокове і довгострокове кредитування. Банки будуть змушені себе «страхувати», що призведе до ще більш високих процентних ставок за кредитами.
Чекати падіння ставок по депозитах у першому кварталі 2010 року не слід - банки продовжують «депозитні війни» на тлі ресурсного голоду на ринку. Але в подальшому очікується поступове зниження ставок особливо на валютні депозити».
Олександр Іванович Гроссу, заступник голови правління Бізнес Стандарт Банку, підкреслив, що невеликі банки виявилися більш життєздатними в порівнянні з великими банками, так вони змогли відійти від стандартних продуктів і запропонували своїм клієнтам більш гнучкі умови співпраці.
Ігор Миколайович Дурицький, співзасновник оператора роздрібної фінансової мережі «КредитМаркет» (компанії «Центр Фінансових Рішень»), повідомив, що за підсумками 2009 року кількість благонадійних позичальників в Україні складає 6-7 млн. осіб за експертними оцінками. Рівень акцептації при видачі кредитів протягом року зріс на 8-10%.
Проте, на початку 2009 року середня сума кредиту без застави складала 6-8 тисяч гривень на 2 роки, а на даний момент вона становить 4-6 тисяч гривень терміном на 1-1,5 роки.
Цілий ряд факторів, у тому числі зниження обсягів кредитування, вплинули на обсяг роздрібної торгівлі, який у 2009 році знизився на 20%.
«Не дивлячись на зниження рівня реальної заробітної плати і зростання валютних курсів, «КредитМаркет» не припиняв кредитування і протягом 2009 року збільшив кількість точок продажу до 40. Цього року ми також плануємо збільшувати кількість точок продажу як власних, так і партнерських, - розповів пан Дурицький. - Ми розраховуємо, що ставки по кредитах будуть знижуватися, а кредитний ринок буде розвиватися за рахунок споживчих кредитів, карткових овердрафтів та автокредитування. Відновлення ринку кредитування до рівня докризового відбудеться не раніше ніж через 3-4 роки.
Серед прогнозів на 2010 рік можна відзначити тенденцію до спеціалізації на ринку банківських послуг і зростаючу популярність партнерських проектів між банками, фінансовими компаніями та іншими гравцями фінансового ринку. Якщо раніше такі програми були, в основному, між банками та страховими компаніями, то зараз активно розвивається дистрибуція партнерських фінансових продуктів інших фінансових компаній і банків один у одного, перехресно використовуючи мережі партнерів. Дедалі активніше банки будуть виступати посередниками при продажі спеціалізованих фінансових послуг партнерів, працюючи при цьому на комісійній основі, а за собою залишаючи ті фінансові послуги та продукти, які входять до сфери їх ключовою компетенції».