Сугоняко: Без кредита МВФ Україні загрожує дефолт
5 февраля 2013 г. — Александр Сугоняко, АУБ
Якщо Уряд не домовиться з МВФ про надання Україні кредиту, країна може опинитися у стані дефолту.Про це заявив Президент Асоціації українських банків Олександр Сугонякопід час прес-конференції в інформагентстві «Главком».
Як відомо, перший віце-прем'єр міністр України Сергій Арбузов раніше заявляв, що Уряд розраховує домовитися з МВФ про нову програму співпраці та отримати кредит у розмірі близько $ 15, 5 млрд. Проте, питання щодо надання Україні кредиту МВФ досі не вирішено. Як заявив 4 лютого Сергій Арбузов, швидше за все МВФ ухвалить рішення про надання кредиту не раніше початку березня. Разом з тим він підкреслив, що Україна шукатиме альтернативні щодо кредиту МВФ джерела залучення коштів, зокрема й зовнішні.
Водночас представник МВФ в Україні Макс Альєр у ЗМІ пояснив, що українська влада звернулася до Фонду по допомогу, оскільки потребує кредитів і не може отримати фінансування на вигідних умовах з інших джерел. Як він наголосив, «ця допомога надається за умови, що влада зобов'язується провести певні заходи в економічній політиці, які направлені на відновлення макроекономічної стабільності в країні, а також стануть умовою для відновлення економічного зростання». Оскільки це питання є ключовим, пан Альєр відмовився спрогнозувати, чи буде поновлено фінансування МВФ за підсумками роботи місії в Україні (29 січня по 12 лютого 2013 року).
За словами Президента АУБ Олександра Сугоняко, одна з головних проблем, що зараз стоїть перед Урядом у переговорах з МВФ, це вирішення питання щодо необхідності погашення минулорічних боргів. «Реально Україна цього року мусить заплатити близько $ 6,5 млрд МВФ по попередніх боргах і 58 млрд грн внутрішнього боргу. Цих коштів країна не має. Тому у 2013 році Уряд не зможе обійтися без позики МВФ», - наголосив Президент АУБ.
На переконання Олександра Сугоняко, через непродуману та непрофесійну економічну політику влади протягом попередніх двох років, зокрема у фінансово-банківській сфері, Україна опинилася на грані дефолту, про що і свідчить неспроможність погасити існуючі боргові забов'язання за рахунок власного бюджету. Як відзначив експерт: «Саме через помилкову економічну політику країна тепер має такі серйозні проблеми. Вийти з них можна було б завдяки розрахункам за попередні борги частиною золотовалютних резервів, для чого вони і тримаються. Проте 11,4 млрд. цих валютних резервів у доларах за попередні півтора року через політичні мотиви були вже потрачені Нацбанком на штучне утримання курсу гривні, аби на виборах забезпечити владній партії необхідний рейтинг. Якби тоді Нацбанк дослухався до наших застережень та пропозицій, то зараз Уряду довелося б просити не 15,4 млрд, а мінус 11,4, тобто можна було би обійтися позикою лише в 4 мільярди. Але тоді всі застереження та пропозиції не стримувати штучно курс, були відкинуті. І тепер за такі помилкові рішення окремих чиновників доведеться розраховуватись всім українцям власними гаманцями», - наголосив Президент АУБ.
В АУБ вважають, що наразі вихід – це отримання кредиту МВФ, оскільки інші джерела зовнішніх запозичень мають значно гірші умови, зокрема й невигідні відсотки. Проте, як наголосив Олександр Сугоняко, це тимчасове вирішення лише поточних проблем, які не забезпечують вирішення існуючих проблем в економіці в цілому. «Без зміни стратегії економічної політики влади, без зупинення перерозподілу власності, без переорієнтації з імпорту на внутрішнього товаровиробника, без забезпечення вільного функціонування національних ринків, зокрема й валютного, проблеми в країні тільки поглиблюватимуться», - переконаний Президент АУБ.