• Google+

Позичай – не хочу

12 ноября 2013 г. — Анджей Олейник, ПАО «Платинум Банк»


Анджей Олейник
Позичай – не хочу. У третьому кварталі банки видали позик на 8 мільярдів гривень більше, ніж три місяці тому, - повідомили в Нацбанку. Така щедрість нечувана ще від початку кризи. На кредити вже навіть дають знижки, принаймні на словах.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Новорічні борги – зі знижкою. Фінустанови вже сьогодні приготували подарунки українцям. На позики дають знижки у 50% і навіть пропонують кредити задарма. Це для того, щоб залучити нових клієнтів. Заявку на позику можна подати навіть онлайн та взяти участь у своєрідній лотереї.

Анджей ОЛІЙНИК, директор із продажів та маркетингу комерційного банку: "Ставка зависит от каждого клиента индивидуально. Оценивается каждый клиент индивидуально. И в зависимости от его рисковости, как банк прогнозирует, какой может быть риск на этом клиенте, может он получить отказ, или от достаточно хорошей ставки".

Кореспондент: У третьому кварталі банки видали позик на 8 мільярдів гривень більше, ніж три місяці тому. Така щедрість нечувана ще з початку кризи. Прогнози стабільності гривні та політика регулятора щодо дедоларизації принесла у фінустанови достатньо ресурсу. Тож залучати його за дорогими депозитними ставками вперше за багато років банки не квапляться. А ось кредитний тренд – готівкова позика. Це найдохідніші кредити у портфелях установ. З початку року середні ставки за ними зросли на 4%. Реальні можуть сягати понад 100%. У рекламні нулі аналітики не вірять. Мовляв, фінустанови їх таки компенсують собі.

Олександр СЄДИХ, експерт фінансового ринку: "Банк, наприклад, може зменшити ставку, проте збільшити страховку чи ту саму комісію і отримувати ті самі 50-60% річних. Збільшити витрати по позиці – це щомісячна комісія від суми кредиту. Якщо у вас є такий платіж, ви тариф помножаєте на 24. Тобто якщо комісія в розмірі 1% - це еквівалентно ставці приблизно в 24% річних".

Кореспондент: Вигідніші умови – за кредитними картками, - кажуть фахівці. Середні ставки нижчі, ніж на готівку – 40% річних. Стягнень можна навіть уникнути. Більшість банків дають так званий пільговий період – у середньому 45 днів. Якщо гасити заборгованість вчасно – відраховувати установі дивідендів не потрібно. Але і тут підводний камінь. Кожен банк по-різному веде відлік своїх пільг. Тому слід дізнатися, коли саме вам погашати борг. Крім того, за такою позикою краще розраховуватися безготівково.

Володимир ПАЮК, експерт фінансового ринку: "Комісії по кредитних картках за зняття готівки суттєво вищі, ніж по дебетних. Там може бути і 3-5% від суми зняття. І банк на цьому заробляє, перекриває цей пільговий період".

Кореспондент: Мить щастя – а далі порожні кишені. Аналітики порахували: щоб розрахуватися за ноутбук, смартфон чи пральну машину, кияни майже половину свого робочого часу працюють на банк. Недарма саме роздрібних споживачих кредитів у портфелі фінустанов 80%.

Андрій БЛІНОВ, експерт фінансового ринку: "Людині потрібно, знаєте, як кажуть люди, на тиждень перехопитися до чергової получки. От фактично за рахунок цього банки зараз намагаються і жити. Деякі живуть досить успішно".

Кореспондент: Сім разів відмір – один відріж. Фахівці радять не вірити у щедрість банків, які пропонують позику дешевше, ніж купують гроші за депозитами. Такі просто ретельно приховують, що наживаються на вас. Крім того, слід уважно читати кредитний договір. Ставки у ньому мають бути ефективні, а не номінальні. Брати позику слід без щомісячної комісії. Психологи ж радять добре поміркувати, чи варто заходити в таке фінансове ярмо, ще й напередодні Нового року.

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет